• Łeba-Nowęcin, ul.Łebska 13
  • +48 511 989 447

Wydmy i Słowiński Park Narodowy

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Łeby jest Słowiński Park Narodowy, rozciągający się na zachód od miasta. Na jego terenie znajdują się jeziora (m. in. Łebsko i Gardno), bagna, torfowiska, morena czołowa (z najwyższym punktem na wzgórzu Rowokół – 115 m n. p.m.), lasy, a przede wszystkim ruchome wydmy, będące ewenementem na skalę europejską pod względem wielkości. Na tę rozległą pustynię wiatr nieustannie nawiewa piasek od strony morza, przesuwając wydmy na wschód. Niektóre wydmy osiągają kilkudziesięciometrową wysokość, zaś największą z nich jest Łącka Góra, zwana także Łączką (ponad 40 m n. p.m.).

Park Dinozaurów w Łebie

Rodzinny Park Rozrywki „Łeba Park” to prawdziwy raj dla najmłodszych turystów spędzających wakacje w tej okolicy. Znajduje się w nim jedyny na Pomorzu Park Dinozaurów, w którym można obejrzeć prehistoryczne gady w skali 1:1, poruszając się np. Dinusiową kolejką, zaś w Dino Kinie zobaczyć film „Wędrówki z dinozaurami”. W parku na dzieci i dorosłych czekają także inne atrakcje np. Zamek Strachu, Bajlandia, pole do minigolfa, warsztaty rzemiosła, wioska indiańska, mini zoo, małpi gaj i wiele innych. Znajdują się tu również obiekty gastronomiczne, jest także możliwość wykupienia noclegu.

Fokarium SeaPark

Około 8 km od Łeby znajduje się Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk, w którym można poznać podwodny świat mórz i oceanów, a także historię Pomorza. Na jego rozległym terenie goście mogą korzystać z wielu atrakcji. Należą do nich np. Muzeum Marynistyczne, Oceanarium Prehistoryczne 3D, park makiet zwierząt morskich, park miniatur latarni morskich, woliery z ptakami, park linowo- zręcznościowy dla dzieci itp. Największą atrakcją parku jest jednak Fokarium, w którego 3 prezentacyjnych basenach pokazywane są 4 gatunki zwierząt morskich: zamieszkujące Bałtyk foki szare i pospolite, a także kotiki południowoamerykański i uchatki kalifornijskie.

Rejsy wycieczkowe po morzu i jeziorze

Odwiedzający Łebę miłośnicy wodnych atrakcji z pewnością powinni skorzystać z bogatej oferty rejsów po morzu lub jeziorze. Żegluga Pasażerska w Łebie przygotowała rejsy wycieczkowe po Bałtyku statkami „Brzydkie Kaczątko” (oferta dla dzieci), Galeonem „Gryf” (możliwość zdobycia certyfikatu „Wilka Morskiego”), „Kasieńka II”, a także rejsy wędkarskie na morzu jachtem „Rybka”. Z kolei po jeziorze Łebsko odbywają się rejsy statkami turystycznymi z Rąbki do Wyrzutni Rakiet oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (z programem zwiedzania skansenu wraz z przewodnikiem oraz przejazdem Kolejką Bajkową).

Ośrodek jeździecki w Nowęcinie

Ośrodek Jeździecki Senny w Nowęcinie położony jest zaledwie 1 km od Łeby i oferuje przez cały rok kursy nauki jazdy konnej oraz doskonalenia umiejętności jeździeckich. Stadnina posiada 30 koni i 3 kuce, i oferuje także naukę powożenia zaprzęgami, wycieczki bryczką, galopy brzegiem morza, rajdy do Słowińskiego Parku Narodowego. Ośrodek dysponuje 10 miejscami noclegowymi dla gości, miejscem na grill i ognisko, a także parkingiem. Osoby posiadające własne zwierzęta mogą także skorzystać z jednego z 10 boksów do wynajęcia.

Latarnie morskie Stilo i Czołpinie

Przemierzając Słowiński Park Narodowy można natknąć się na latarnię morską Czołpino, wybudowaną jeszcze w XIX w. Umiejscowiona jest ona na wydmie około 1 km od morza, pomiędzy Łebą a miejscowością Rowy. Z tarasu 25-metrowej latarni rozciąga się widok na okalający ją las, a także na jeziora Łebsko i Gardno, ruchome wydmy oraz mierzeję. Równie chętnie zwiedzana jest latarnia Stilo, położona około 10 km od Łeby, która odznacza się charakterystyczną kolorystyką (pomalowana jest na trzy pasy: czarny, biały i czerwony). Stilo została wybudowana na początku XX w. i jest jedną z dwóch w Polsce całkowicie metalowych latarni morskich.

Jezioro Sarbsko

Łeba leży nad Bałtykiem, jednak dodatkowo sąsiaduje z dwoma jeziorami, z których jedno od strony wschodniej miasta i oddalone ok. 1 km od brzegu morza to jezioro Sarbsko. Stosunkowo płytki akwen (do 3, 2 m głębokości) jest dość mulisty i częściowo pokryty trzciną. Można jednak znaleźć przy nim miejsca do opalania i kąpieli, również te bezpieczne dla dzieci. Jezioro doceniają windsurferzy (zwłaszcza początkujący), ze względu m. in. na korzystne wiatry, a także wędkarze. Wokół akwenu biegnie ponadto trasa rowerowa (31 km), pozwalająca objechać całe jezioro.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej leży w niewielkiej miejscowości Kluki nieopodal zachodniego brzegu jeziora Łebsko. Z Łeby można się tu dostać albo drogą lądową (ok. 60 km) albo statkiem. Skansen powstał w 1963r. i prezentuje kulturę oraz codzienne życie Słowińców, czyli odłam Kaszubów zamieszkujących niegdyś tereny między jeziorem Gardno i Sławsko. Muzeum organizuje różne imprezy folklorystyczne, festyny, kursy rękodzieła ludowego, a także wystawy. W zagrodach na terenie skansenu hodowane są zwierzęta np. konie, owce, kury i gęsi, które stanowią atrakcję dla najmłodszych zwiedzających.

Port jachtowy w Łebie

Od 1998r. niedaleko portu rybackiego i turystycznego w Łebie działa przystań dla jachtów, przy której cumować może jednocześnie nawet 120 jednostek żaglowych (o długości nieprzekraczającej 18 m) i motorowych (do 24 m). Użytkownicy portu jachtowego mają do dyspozycji przyłącza wody i elektryczności, zaplecze sanitarne (natryski, WC, pralnię i suszarnię), bar restauracyjny, a także miejsca noclegowe oraz stację paliw. Na terenie portu odbywają się często różne imprezy żeglarskie i artystyczne.

Neptun - Zamek na plaży

Zamek na plaży Neptun w Łebie to historyczny budynek, który powstał w 1907r. i usytuowany jest tuż przy morskiej plaży na wydmie morskiej. Początkowo był to słynny przedwojenny Kurhaus, który następnie przekształcono w Profilaktyczny Dom Zdrowia. Po 1945r. właścicielem obiektu stało się miasto Łeba, które oddało go do użytku dla Funduszu Wczasów Pracowniczych. Od ponad 20 lat Zamek jest w rękach prywatnego właściciela, który przekształcił go w elegancki hotel z 32 pokojami, salonem urody i basenem.

Szlaki piesze i rowerowe w Łebie

Bliskość Słowińskiego Parku Narodowego sprzyja pieszym wędrówkom, a do wykorzystania w tym celu są różne szlaki turystyczne np.:
• Szlak czerwony 40 km: Łeba – Łącka Góra – Czołpino – Rowy
• Szlak żółty 38 km: Łeba – Kluki – Smołdzino – Gardna Wielka
• Szlak zielony 20km: Łeba – Rąbka – Łącka Górka – plaża – Łeba
• Szlak spacerowy 20 km: Łeba – Łącka Góra – Łeba
Miłośnicy dwóch kółek mają z kolei możliwość wyboru jednej z wielu tras rowerowych np.:
• 22 km wokół jeziora Gardno
• 12 km z Łeby do latarni Stilo
• 14 km z Łeby na ruchome wydmy
• 26 km z Łeby przez Nowęcin, Sarbsk, Szczenurze, Nowęcin i z powrotem do Łeby.

Wyrzutnia rakiet Rąbka

Muzeum Wyrzutni Rakiet znajduje się w miejscowości Rąbka koło Łeby, a dokładnie w lesie niedaleko trasy na ruchome wydmy. Na miejsce można się dostać pieszo, statkiem lub meleksem. Tereny muzeum były w czasie II wojny światowej poligonem, gdzie hitlerowcy testowali rakiety balistyczne i przeciwlotnicze (m. in. Rheintochter i Rheinbote). Można zobaczyć tu m. in. replikę rakiety V2, bunkier obserwacyjny oraz elementy uzbrojenia poligonu. Po wojnie poligon został przejęty przez wojska radzieckie, zaś od lat 70-tych mieściła się tu Stacja Sondażu Rakietowego, gdzie testowano rakiety meteorologiczne Meteor.

Trójmiasto

Będąc w Łebie warto wybrać się na wycieczkę do Trójmiasta, jednego z najciekawszych miejsc turystycznych nie tylko na Pomorzu, lecz w całej Polsce. Aglomeracja oddalona jest od Łeby około 100 km i można do niej dojechać samochodem lub wybrać bezpośrednie połączenie kolejowe. Trójmiasto oferuje mnóstwo atrakcji, dlatego jeden dzień na zwiedzanie może nie wystarczyć. Najważniejsze miejsca do zobaczenia to:
Gdańsk
• Długi Targ z pomnikiem Neptuna , Długie Pobrzeże nad Motławą, Bazylika Mariacka, Park Oliwski i Katedra Oliwska (koncerty organowe), Pomnik Poległych Stoczniowców, Westerplatte, Zoo, Muzeum Solidarności
Sopot
• Deptak przy ul. Monte Cassino, Krzywy Domek, Molo, Opera Leśna, Dom Zdrojowy
Gdynia
• Skwer Kościuszki, Statki muzeum: „Dar Pomorza”, ORP „Błyskawica”, Akwarium, Klif w Orłowie

Półwysep Helski

Półwysep Helski, czyli licząca 35 km mierzeja rozdzielająca Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką to bardzo popularny kierunek turystyczny. Miejscowości znajdujące się na Półwyspie to Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jurata, Jastarnia i Hel. Hel leży na samym końcu Półwyspu i jest oddalony od Łeby około 100 km. Największą atrakcją mierzei jest Fokarium otwarte przez cały rok i mieszczące się przy bulwarze nadmorskim w Helu, w którym obejrzeć można stado fok szarych. Na półwyspie warto także zobaczyć zabytkowe chaty rybackie, a także Muzeum “Pod Strzechą” w Jastarni, Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Obrony Wybrzeża (poniemieckie stanowiska artyleryjskie) oraz latarnię morską.

Skansen w Szymbarku

Skansen w Szymbarku znajduje się niedaleko Trójmiasta na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i prezentuje historię oraz kulturę Kaszub. Do obejrzenia są tu liczne budowle np. Dom Sybiraka, Dwór Salino, słynny Dom stojący na głowie, Kościółek św,. Rafała, Dom Kaszuba z Kanady, Bunkier Gryfa Pomorskiego oraz wiele innych. Oprócz tego można zobaczyć osobliwe i niezwykłe obiekty takie jak: Najdłuższa deska świata czy największy fortepian.

„Ścieżka Czasu” – Aleja Prezydentów RP

„Ścieżka Czasu” to potoczna nazwa Alei Prezydentów RP, która znajduje się w Łebie i biegnie od budynku Urzędu Miasta wzdłuż deptaku przy ul. Kościuszki. Na trasie tej umieszczono kamienne głazy z tabliczkami zawierającymi odciski dłoni polskich prezydentów. Zaraz przy budynku UM znajduje się kamień z odciskiem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, zaś na kolejnych kamieniach można zobaczyć odciski dłoni Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Ścieżka została nagrodzona tytułem „Hitu Turystycznego Roku 2011”.

źródla zdjęć: materiały własne, flickr.com, wikipedia.com